Sołtys to niezwykle zabawna, stara gra przygodowa stworzona na platformę Ms-Dos. Jej akcja rozgrywa się w pewnej wsi zwanej Poraż, natomiast jej głównym bohaterem jest pewien sołtys. Pewnego dnia postanowił on wydać swoją córkę za mąż, problem polegał jednak na tym, że dziewczyna nie należała do najpiękniejszych. Całe dnie spędzała w krytym strzechą domu na popijaniu piwa i graniu w gry. Sołtys postanowił, że odpowiednim kandydatem dla córki będzie pewien chłop o imieniu Leon. Nasz bohater został zaciągnięty przed ołtarz, ale postanowił uciec już następnego dnia. Naszym zadaniem będzie odnalezienie zbiega i ponowne zaciągnięcie go przed ołtarz. Cała akcja rozgrywa się w starej, polskiej wsi, zaś głównym bohaterem sterujemy poprzez interfejs point and click. Poruszamy się po różnych lokacjach, zbieramy użyteczne przedmioty i korzystamy z nich gdy nadarzy się ku temu odpowiednia okazja.

Sołtys

UWAGA! Emulator Ms-Dos uruchamia się jedynie w kilku przeglądarkach internetowych obsługujących aplety Java. Do gry zalecamy instalację przeglądarki Mozilla Firefox. Konieczna będzie również zmiana ustawień Javy i dodanie strony Gryescape.com.pl do listy wyjątków. W przeciwnym wypadku emulator się nie uruchomi wyświetlając okno Application blocked by security settings. Aby dodać stronę do listy wyjątków wchodzimy w Panel Sterowania i odnajdujemy ikonkę Java. Następnie przechodzimy do zakładki Security i klikamy przycisk Edit Site List. W otwartym oknie klikamy przycisk Add i w odpowiednim polu wpisujemy adres http://gryescape.com.pl. Zmianę zatwierdzamy klawiszem ENTER. W kolejnym okienku klikamy przycisk Continue, następnie zatwierdzamy zmiany przyciskiem OK. Jeśli po uruchomieniu emulatora pojawi się okno Security Warning wybieramy opcję Block. Gra powinna się uruchomić.
Po dwukrotnym kliknięciu na okno emulatora prawym przyciskiem myszki kursor myszki zostaje zablokowany, dzięki czemu możemy poruszać nim wyłącznie na obszarze okna gry. Aby przywrócić kursor do normalnego trybu wystarczy ponownie kliknąć dwukrotnie prawy przycisk myszki w oknie emulatora.
Tryb Pełnoekranowy - Emulator Ms-Dos umożliwia uruchomienie gry na pełnym ekranie. Aby przełączyć grę w tryb pełnego ekranu wciskamy kombinację klawiszy Prawy ALT + Enter. Aby wyłączyć tryb pełnoekranowy wystarczy ponownie przyciskąć Prawy ALT + Enter.
Masz problem z grą lub chcesz podzielić się opinią na jej temat?